Looking for a similar answer, essay, or assessment help services?

Simply fill out the order form with your paper’s instructions in a few easy steps. This quick process ensures you’ll be matched with an expert writer who
Can meet your papers' specific grading rubric needs. Find the best write my essay assistance for your assignments- Affordable, plagiarism-free, and on time!

Posted: July 5th, 2024

Week 10 P10-2 P10-10 10-12CRP

Week 10  P10-2, P10-10, 10-12 CRP Week 10 ProblemsP10-2 Haille CorporationP10-10 McDormand Products Inc.P10-12 Tarbell Manufacturing CompanyP10-2 Absorption costing versus direct costingHaille Corporation has determined the following selling price and manufacturing cost per unit based on normal production of 72,000 units per year:Selling price per unit 22Variable cost per unit:Direct materials 4Direct labor????? 4Variable factory overhead 2Variable cost per unit: 10Fixed cost per unit:Fixed factory overhead per year 324,000Fixed selling and administrative expense per year 48,000Normal unit production per year 72,000Month Units Produced Units SoldOctober 6,000 3,000November 1,000 4,000December 8,000 6,000October has no beginning inventories.Required: Prepare comparative income statements for each month under each of the following:1. Absorption costing (include under- or overapplied overhead)2. Variable costingP10-10 Effect of taxes on break-even and target volumeMcDormand Products Inc. desires an after-tax income of $500,000. It has fixed costs of $2,500,000, a unit sales price of $300, and unit variable costs of $150; it is in the 40% tax bracket.Required: 1. What amount of pre-tax income is needed to earn an after-tax income of $500,000?2. What target volume sales revenue must be reached to earn the $500,000 after-tax income?3. Assuming that this is a single-product firm, how many units must be sold to earn the after-tax income of $500,000?4. What target volume sales revenue would have been needed to achieve the $500,000 of income had no income tax existed?Comprehensive Review Problem:Break-even point; absorption, and variable cost analysis (Similar to Self-Study Problem 1)P10-12 Tarbell Manufacturing Company has a maximum productive capacity of 210,000 units per year. Normal capacity is 180,000 units per year. Standard variable manufacturing costs are $10 per unit. Fixed factory overhead is $360,000 per year,Variable selling expense is $5 per unit and fixed selling expenses is $252,000 per year. The unit sales price is $20.The operating results for the year are as follows: sales, 150,000 units; production 160,000 units; beginning inventory, 10,000 units. All variances are written off as additions to (or deductions from) the standard cost of sales.Required:1. What is the break-even point expressed in dollar sales?2. How many units must be sold to earn a net income of $100,000 per year?3. Prepare a formal income statement for the year under the following:a. Absorption costing (Hint: Don't forget to compute the volume variance.)b. Variable costing.

Tags: Ace My Homework: Essay Help, Assignment Help: USA's #1 Online Assignment Writing Service, Do My Assignment for Me Online - Write Academic Papers, Reliable Online Homework Help For You

Order|Paper Discounts

Why Choose Essay Bishops?

You Want The Best Grades and That’s What We Deliver

Top Essay Writers

Our top essay writers are handpicked for their degree qualification, talent and freelance know-how. Each one brings deep expertise in their chosen subjects and a solid track record in academic writing.

Affordable Prices

We offer the lowest possible pricing for each research paper while still providing the best writers;no compromise on quality. Our costs are fair and reasonable to college students compared to other custom writing services.

100% Plagiarism-Free

You’ll never get a paper from us with plagiarism or that robotic AI feel. We carefully research, write, cite and check every final draft before sending it your way.