Top Essay Writers
Our top essay writers are handpicked for their degree qualification, talent and freelance know-how. Each one brings deep expertise in their chosen subjects and a solid track record in academic writing.
Simply fill out the order form with your paper’s instructions in a few easy steps. This quick process ensures you’ll be matched with an expert writer who
Can meet your papers' specific grading rubric needs. Find the best write my essay assistance for your assignments- Affordable, plagiarism-free, and on time!
Posted: June 20th, 2024
Precision Lens Company manufactures sophisticated lenses and mirrors used in large optical telescopes. The company is now preparing its annual profit plan. As part of its analysis of the profitability of individual products, the controller estimates the amount of overhead that should be allocated to the individual product lines from the following information.MirrorsLensesUnits produced3030Material moves per product line416Direct-labor hours per unit250250The total budgeted material-handling cost is $90,000.Required:1.Under a costing system that allocates overhead on the basis of direct-labor hours, the material-handling costs allocated to one mirror would be what amount?2.Under a costing system that allocates overhead on the basis of direct-labor hours, the material-handling costs allocated to one lens would be what amount?3.Under activity-based costing (ABC), the material-handling costs allocated to one mirror would be what amount? The cost driver for the material-handling activity is the number of material moves.4.Under activity-based costing (ABC), the material-handling costs allocated to one lens would be what amount? The cost driver for the material-handling activity is the number of material moves.Explanation:1.Material-handling cost per mirror:$90,000Ã 250 = $1,500[(30)(250) + (30)(250)]**The total number of direct-labor hours.An alternative calculation, since both types of product use the same amount of the cost driver, is the following:$90,000=$1,50060**The total number of units (of both types) produced.2.Material-handling cost per lens:$90,000Ã 250 = $1,500[(30)(250) + (30)(250)]**The total number of direct-labor hours.3.Material-handling cost per mirror:$90,000Ã 4â (4 + 16)*= $60030*The total number of material moves.â The number of material moves for the mirror product line.4.Material-handling cost per lens:$90,000Ã 16*(4 + 16)= $2,40030*The number of material moves for the lens product line.2.Write a cost formula to express the cost behavior of the firmâs production costs. (Use the formula Y = a+ bX, where Y denotes production cost and X denotes quantity of sausage produced.) (Round coefficient of X to 2 decimal places.)Production cost per month =2.value:5.00 pointsBrazilia Bus Tours has incurred the following bus maintenance costs during the recent tourist season. (Thereal is Brazilâs national monetary unit. On the day this exercise was written, the real was equivalent in value to .5092 U.S. dollar.)MonthMiles Traveledby Tour BusesMaintenanceCostNovember12,75017,100 realDecember15,90017,400January19,05017,550February22,50018,000March30,00018,750April12,00016,5001.value:5.00 pointsUniversity Pizza delivers pizzas to the dormitories and apartments near a major state university. The companyâs annual fixed expenses are $54,000. The sales price of a pizza is $10, and it costs the company $6 to make and deliver each pizza. (In the following requirements, ignore income taxes.)Required:1.Using the contribution-margin approach, compute the companyâs break-even point in units (pizzas).2.What is the contribution-margin ratio? (Round your answer to 1 decimal place.)3.Compute the break-even sales revenue. Use the contribution-margin ratio in your calculation.4.How many pizzas must the company sell to earn a target net profit of $60,000? Use the equation method.3.value:5.00 pointsRosario Company, which is located in Buenos Aires, Argentina, manufactures a component used in farm machinery. The firmâs fixed costs are 2,000,000 p per year. The variable cost of each component is 1,000p, and the components are sold for 1,500 p each. The company sold 7,000 components during the prior year. (p denotes the peso, Argentinaâs national currency. Several countries use the peso as their monetary unit. On the day this exercise was written, Argentinaâs peso was worth .192 U.S. dollars. In the following requirements, ignore income taxes.)Required:1.Compute the break-even point in units.2.What will the new break-even point be if fixed costs increase by 5 percent?3.What was the companyâs net income for the prior year?4.The sales manager believes that a reduction in the sales price to 1,400 p will result in orders for 1,000 more components each year. What will the break-even point be if the price is changed?5.Should the price change discussed in requirement (4) be made?4.value:5.00 pointsPacific Rim Publications, Inc., specializes in reference books that keep abreast of political and economic issues in the Pacific Rim countries. The results of the companyâs operations during the prior year are given in the following table. All units produced during the year were sold. (Ignore income taxes.)Sales revenue$1,000,000Manufacturing costs:Fixed250,000Variable500,000Selling costs:Fixed25,000Variable50,000Administrative costs:Fixed60,000Variable15,000Required:1-a.Prepare a traditional income statement for the company.1-b.Prepare a contribution income statement for the company.2.What is the firmâs operating leverage for the sales volume generated during the prior year? (Round your answer to 2 decimal places.)3.Suppose sales revenue increases by 12 percent. What will be the percentage increase in net income?(Do not round intermediate calculations and round your final answer to 1 decimal place.)4.Which income statement would an operating manager use to answer part (3)?Traditional income statementContribution income statement1.value:5.00 pointsDolphin Company manufactures two-person sailboats with a variable cost of $1,000. The sailboats sell for $1,750 each. Budgeted fixed manufacturing overhead for the most recent year was $11,000,000. Planned and actual production for the year were the same.Required:State whether income is higher under variable or absorption costing and the amount of the difference in reported opearting income under the two methods. Treat each condition as an independent case.1.Production22,000unitsSales25,000units2.Production10,600unitsSales10,600units3.Production11,000unitsSales9,800units2.value:5.00 pointsDolphin Company manufactures two-person sailboats with a variable cost of $1,000. The sailboats sell for $1,750 each. Budgeted fixed manufacturing overhead for the most recent year was $11,000,000. Planned and actual production for the year were the same.Required:2.Calculate Dolphin Companyâs break-even point in units. (Round your answer to the nearest whole number.)3.value:5.00 pointsAltoona Valve Companyâs planned production for the year just ended was 20,000 units. This production level was achieved, and 21,000 units were sold. Other data follow:Direct material used$300,000Direct labor incurred150,000Fixed manufacturing overhead210,000Variable manufacturing overhead100,000Fixed selling and administrative expenses175,000Variable selling and administrative expenses52,500Finished-goods inventory, January 12,000unitsThe cost per unit remained the same in the current year as in the previous year. There were no work-in-process inventories at the beginning or end of the year.Required:1.What would be Altoona Valve Companyâs finished-goods inventory cost on December 31 under the variable-costing method? (Do not round your intermediate calculations.)2-a.Which costing method, absorption or variable costing, would show a higher operating income for the year?Absorption costingVariable costing2-b.By what amount? (Do not round your intermediate calculations.)Calculate the difference in reported income4.value:5.00 pointsSea Star Company manufactures diving masks with a variable cost of $12.50. The masks sell for $17.00. Budgeted fixed manufacturing overhead for the most recent year was $396,000. Actual production was equal to planned production.Required:State whether operating income is higher under variable or absorption costing and the amount of the difference in reported operating income under the two methods. Treat each condition as an independent case.1.Production110,000unitsSales107,000units2.Production88,000unitsSales93,000units3.Production80,100unitsSales80,100units
Tags: Ace My Homework: Essay Help, Assignment Help: USA's #1 Online Assignment Writing Service, Do My Assignment for Me Online - Write Academic Papers, Reliable Online Homework Help For YouYou Want The Best Grades and That’s What We Deliver
Our top essay writers are handpicked for their degree qualification, talent and freelance know-how. Each one brings deep expertise in their chosen subjects and a solid track record in academic writing.
We offer the lowest possible pricing for each research paper while still providing the best writers;no compromise on quality. Our costs are fair and reasonable to college students compared to other custom writing services.
You’ll never get a paper from us with plagiarism or that robotic AI feel. We carefully research, write, cite and check every final draft before sending it your way.