Looking for a similar answer, essay, or assessment help services?

Simply fill out the order form with your paper’s instructions in a few easy steps. This quick process ensures you’ll be matched with an expert writer who
Can meet your papers' specific grading rubric needs. Find the best write my essay assistance for your assignments- Affordable, plagiarism-free, and on time!

Posted: December 14th, 2019

Math problem: How many of each kind of muffin did they sell?

Question description

Andy and Ellen began baking early at the Muffin Mansion, which supplied muffins for local businesses.  Today they baked oatmeal bran muffins, which cost $2.31 for one dozen; banana yogurt muffins, which cost $4.52 for one and a half dozen; and chocolate raisin muffins, which cost $7.66 for two and a half dozen.  During the breakfast rush they sold a total of 642 muffins for $153.21.  How many of each kind of muffin did they sell?  Explain

Tags: Ace-myhomework Assignment, Affordable College Homework, APA Citation Assignment Help, Custom Essay Writing

Order|Paper Discounts

Why Choose Essay Bishops?

You Want The Best Grades and That’s What We Deliver

Top Essay Writers

Our top essay writers are handpicked for their degree qualification, talent and freelance know-how. Each one brings deep expertise in their chosen subjects and a solid track record in academic writing.

Affordable Prices

We offer the lowest possible pricing for each research paper while still providing the best writers;no compromise on quality. Our costs are fair and reasonable to college students compared to other custom writing services.

100% Plagiarism-Free

You’ll never get a paper from us with plagiarism or that robotic AI feel. We carefully research, write, cite and check every final draft before sending it your way.