Top Essay Writers
Our top essay writers are handpicked for their degree qualification, talent and freelance know-how. Each one brings deep expertise in their chosen subjects and a solid track record in academic writing.
Simply fill out the order form with your paper’s instructions in a few easy steps. This quick process ensures you’ll be matched with an expert writer who
Can meet your papers' specific grading rubric needs. Find the best write my essay assistance for your assignments- Affordable, plagiarism-free, and on time!
Posted: June 24th, 2023
Question description
Prepare an assessment for ratio or proportional reasoning to
administer to an elementary student (can only choose grade level 4 or
5). Administer the assessment to the elementary student.In a
250-500 word essay, describe and reflect on additional strategies and
instructional supports to meet the needs of the student based on the
assessment findings.APA format, Times New Romans, 12pt., double space, in-text citation, reference(s) and turn it in percentage less than 20%.Below I have provided an example to get started:Focus on math standards associated with using ratios and proportions. Assessment is another word for test or quiz.Step
1: Identify a student a that you will be able to work with for this
assignment, they need to be in grades 4-8 and willing to take a brief
math "quiz" for you.Step 2: Create a short assessment (quiz) that
you will have the student take. The quiz needs to assess standards
associated with ratios and proportions. Here are three 6th grade
standards for this, to help you get started:•CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1•Understand the concept of a ratio
and use ratio language to describe a ratio relationship between two
quantities. For example, "The ratio of wings to beaks in the bird house
at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak." "For
every vote candidate A received, candidate C received nearly three
votes."•CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2. Understand the concept of a
unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate
language in the context of a ratio relationship. For example, "This
recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is
3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers,
which is a rate of $5 per hamburger."1•CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical
problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape
diagrams, double number line diagrams, or equations.Step 3: Based
on the student's performand on the assessment/quiz, how would you teach
this student (if you were their teacher/tutor) to increase their
understanding of this content? What teaching/learning strategies would
you use?
You Want The Best Grades and That’s What We Deliver
Our top essay writers are handpicked for their degree qualification, talent and freelance know-how. Each one brings deep expertise in their chosen subjects and a solid track record in academic writing.
We offer the lowest possible pricing for each research paper while still providing the best writers;no compromise on quality. Our costs are fair and reasonable to college students compared to other custom writing services.
You’ll never get a paper from us with plagiarism or that robotic AI feel. We carefully research, write, cite and check every final draft before sending it your way.